Lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai: prisiminėme Antaną Gustaitį
2025-ieji – Lėktuvo ANBO ir Lietuvos aviacijos kūrėjų metai. Prieš 100 metų buvo sukurtas pirmasis ANBO lėktuvas, kurio autoriui, Lietuvos karo aviacijos vadui, aviakonstruktoriui ANTANUI GUSTAIČIUI šiandien, kovo 26-ąją, būtų sukakę 127 metai. Jis buvo ne tik vienas Lietuvos karo aviacijos pirmeivių, talentingas inžinierius, bet ir aistringas vizionierius, tikėjęs, kad Lietuva gali turėti modernią ir galingą aviaciją.
Didžiausias A. Gustaičio kūrybos pasiekimas buvo ANBO-VIII. Tai modernus žemasparnis, dvivietis atakos lėktuvas (lengvasis bombonešis). Jis pasiekdavo 411 km per val. greitį, buvo ginkluotas keturiais kulkosvaidžiais sparnuose ir vienu žvalgo kabinoje, galėjo paimti iki 600 kg bombų. Pradėti serijinę šių lėktuvų gamybą sutrukdė Lietuvos okupacija.
Deja, Antano Gustaičio likimas tragiškas. Sovietams okupavus Lietuvą, jis ilgai dvejojo palikti Lietuvą, kol galiausiai nusprendė išvykti į Vokietiją, tačiau nespėjo – buvo NKVD suimtas ir išvežtas į Maskvą. Po ilgų tardymų ir kankinimų 1941 m. sušaudytas. Tai – didžiulė netektis Lietuvos aviacijai.
Šiandien Obelinės kaime, Sasnavos seniūnijoje prisiminėme Antaną Gustaitį. Lietuvos Prezidento K. Griniaus memorialinio muziejaus vyresn. muziejininkas Tomas Kukauskas pristatė jo biografiją. Marijampolės savivaldybės, kultūros ir kitų įstaigų atstovai padėjo gėles prie paminklo Antanui Gustaičiui atminti. Renginyje dalyvavo Antaninos Gustaitytės anūkas Jonas Deltuva, aeroklubo „ANBO skrydis“ vadovas, asociacijos „ANBO eskadrilė“ pirmininkas Pranas Svinskas, asociacijos „Anbo eskadrilė“ narys Valdas Černius.Po renginio svečiai aplankė Marijampolės krašto muziejų, kur bendravo, pasidalino žiniomis su muziejaus kolektyvo nariais.
Galerija
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.