Leidinio ir parodos „Rankšluosčiai“ pristatymas


Pabaltijo šalių tautos garsios tekstiline kultūra. Mūsų fondai – tikras šio fakto įrodymas. Vakar pristatėme jau 7-ąjį tekstilės rinkinio katalogą „Rankšluosčiai“ ir parodą, kurioje eksponuojami senieji rankšluosčiai, jų dekoro elementai ir dar niekada žiūrovams nematytos muziejaus fonduose saugomos rankšluostinės.

Kokie balti ir neįregimi buvo ankstyvųjų rankšluosčių raštai, kaip smulkiai ir tvirtai buvo pinami senieji pinikai, kodėl bėgant metams audimo technikos vis sudėtingėjo ir tobulėjo, kaip pasikeitė rankšluosčio funkcija – iš kasdien buityje naudoto į interjero detalę... Apie rankšluosčių audimo tradicijos subtilybes pasakojo trys leidinio sudarytojos – tautinio kostiumo tyrinėtoja Asta Vandytė, dailininkė, dizainerė Diana Tomkuvienė ir Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus vyr. fondų saugotoja Danutė Katkuvienė.

Pasak Astos Vandytės, „į daiktus reikia žiūrėti GYVUS“. Joks leidinys neperteikia tikro medžiagiškumo, faktūrų ir proporcijų. Taigi, paroda suteikia puikią progą išvysti autentiškus eksponatus iš arti. Joje galima pamatyti tik nedidelę dalį rankšluosčių rinkinio, o vartant leidinį siūlome susipažinti su visais eksponatais, kurių muziejuje saugome daugiau nei 200.

„Tokio rankšluosčio, kokie buvo ankstyvieji, dabar išausti tiesiog neįmanoma“ – teigė Diana Tomkuvienė. Pasak jos, visiškai pasikeitė audimo žaliavos ir jų apdirbimas. Parodoje galima pamatyti tiek ankstyvųjų, tiek vėlyvesnių rankšluosčių, atspindinčių tradicijų kaitą. Kviečiame apžiūrėti.

Leidinį „Rankšluosčiai“ galima įsigyti muziejuje arba susisiekus tel. 8 343 54575, bei el. paštu markrmuziejus@gmail.com.

Kaina: 15 Eur. Katalogas išleistas įgyvendinant projektą „Interjero tekstilė: rankšluosčiai“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Marijampolės savivaldybė.