2025 m. sausio 23 d. Marijampolės krašto muziejuje minėjome Lietuvos nacionalinės premijos laureatės, poetės Nijolės Miliauskaitės 75-ąsias gimimo metines. Renginys prasidėjo skambant poetės krištoliniam balsui – gausiai susirinkę dalyviai turėjo galimybę išgirsti eilėraščio „o tu, kuri vieną vienintelį – granato vaisiaus / grūdelį prarijai – raudoną, saldžiarūgštį“ garso įrašą.
Renginio organizatorė vyr. muziejininkė Valė Klesevičienė apžvelgė svarbiausius Nijolės Miliauskaitės gyvenimo momentus, akcentavo poetės suvalkietiškumą (darbštumą, atkaklumą, rūpestingumą, praktiškumą, taupumą), kuris buvo pervėręs jos gyvenimą ir atsispindėjęs kūryboje per lakonišką formą, tikroviškas gyvenimo detales, pasakojamojo eilėraščio modelį, už kurių vis dėlto slypėjo paslaptingas dvasinis gyvenimas, kurį ji slėpė, sąmoningai pasirinkdama būti poeto Vytauto Bložės (savo vyro) šešėlyje.
Pristatyta parengta paroda „Nijolės Miliauskaitės sielos labirintas: gyvenimo Marijampolėje (tuometiniame Kapsuke) patirtys“, kurios tikslas buvo atskleisti, kokį svarbų vaidmenį mūsų miestas suvaidino N. Miliauskaitės gyvenime ir kaip tos gyvenimiškos patirtys, nors ir skaudžios (išgyventa „prieglaudos vaikų“ dalia), atsispindėjo kūryboje. Akcentuota, kokią didelę įtaką N. Miliauskaitei darė Kapsuko vidurinė mokykla-internatas, kurioje ji mokėsi 1965–1968 m. ir kurioje, anot mokytojos Liudos Viliūnienės, pradėjo bręsti kaip poetė. Šiai mokytojai skirtas ypatingas dėmesys, nes ji, įtraukdama į meninio skaitymo ir literatų būrelius, ruošdama konkursams, padėjo atsisakyti mikčiojimo po psichologinės traumos, kai jų šeimą paliko tėvas, bei ugdė literatūrinius gebėjimus.
Lygiai taip pat prisiminta ir mokytoja Eglė Sabaliauskaitė-Tutinienė, kuri vadovavo mokykloje veikusiam gabių mokinių sambūriui „IV frontas“ ir kurio leidžiamo sienlaikraščio redaktore buvo N. Miliauskaitė. Atskiras dėmesys skirtas mokykloje veikusiai siuvėjų gamybinei grupei (šios poetės patirties atsispindėjimas eilėraščiuose nulėmė ir visos parodos scenografiją). Prisiminta, kaip Nijolė Miliauskaitė džiaugėsi, kai mokyklai-internatui buvo suteiktas V. Mykolaičio-Putino vardas ir kaip sakė padėkos kalbą, kai joje buvo atidarytas V. Mykolaičio-Putino muziejus.
Dar mokykloje prasidėjo Nijolės pažintis su Vytautu Blože, kai ji parašė jo eilėraščių rinkinio „Iš tylinčios žemės” recenziją, kuri buvo išspausdinta „Moksleivyje”. Labai gražiai Nijolės Miliauskaitės santykių su poetu V. Blože odisėją pratęsė poetinė programa „Apie Barbutę“, kurią atliko aktoriai Aldona Bendoriūtė ir Andrius Bialobžeskis, skaitydami poetų ir gyvenimo bendrakeleivių eiles, o jautriai punktyrines linijas brėžė, atvedęs iki galingo finalo, smuikininkas Artūras Šilalė. Dėkojame visiems, prisidėjusiems, dalyvavusiems ir padėjusiems poetės Nijolės Miliauskaitės gimimo dieną padaryti iškilią, kuri skambėjo subtiliai, kaip ir jos rytietiškų motyvų poezija.
Galerija
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.