„Nijolės Miliauskaitės sielos labirintas: gyvenimo Marijampolėje (tuometiniame Kapsuke) patirtys“

Nuo 2025 m. sausio 23 d. Marijampolės krašto muziejuje pradėjo veikti paroda, skirta Lietuvos nacionalinės premijos laureatės, poetės Nijolės Miliauskaitės 75-osioms gimimo metinėms.

Tą dieną vykusio renginio metu vyr. muziejininkė Valė Klesevičienė apžvelgė svarbiausius Nijolės Miliauskaitės gyvenimo momentus, akcentavo poetės suvalkietiškumą (darbštumą, atkaklumą, rūpestingumą, praktiškumą, taupumą), kuris buvo pervėręs jos gyvenimą ir atsispindėjęs kūryboje per lakonišką formą, tikroviškas gyvenimo detales, pasakojamojo eilėraščio modelį, už kurių vis dėlto slypėjo paslaptingas dvasinis gyvenimas, kurį ji slėpė, sąmoningai pasirinkdama būti poeto Vytauto Bložės (savo vyro) šešėlyje.

Pristatyta parengta paroda „Nijolės Miliauskaitės sielos labirintas: gyvenimo Marijampolėje (tuometiniame Kapsuke) patirtys“, kurios tikslas buvo atskleisti, kokį svarbų vaidmenį mūsų miestas suvaidino N. Miliauskaitės gyvenime ir kaip tos gyvenimiškos patirtys, nors ir skaudžios (išgyventa „prieglaudos vaikų“ dalia), atsispindėjo kūryboje.
Akcentuota, kokią didelę įtaką N. Miliauskaitei darė Kapsuko vidurinė mokykla-internatas, kurioje ji mokėsi 1965–1968 m. ir kurioje, anot mokytojos Liudos Viliūnienės, pradėjo bręsti kaip poetė. Šiai mokytojai skirtas ypatingas dėmesys, nes ji, įtraukdama į meninio skaitymo ir literatų būrelius, ruošdama konkursams, padėjo atsisakyti mikčiojimo po psichologinės traumos, kai jų šeimą paliko tėvas, bei ugdė literatūrinius gebėjimus.

Lygiai taip pat prisiminta ir mokytoja Eglė Sabaliauskaitė-Tutinienė, kuri vadovavo mokykloje veikusiam gabių mokinių sambūriui „IV frontas“ ir kurio leidžiamo sienlaikraščio redaktore buvo N. Miliauskaitė. Atskiras dėmesys skirtas mokykloje veikusiai siuvėjų gamybinei grupei (šios poetės patirties atsispindėjimas eilėraščiuose nulėmė ir visos parodos scenografiją). Prisiminta, kaip Nijolė Miliauskaitė džiaugėsi, kai mokyklai-internatui buvo suteiktas V. Mykolaičio-Putino vardas ir kaip sakė padėkos kalbą, kai joje buvo atidarytas V. Mykolaičio-Putino muziejus.

Dar mokykloje prasidėjo Nijolės pažintis su Vytautu Blože, kai ji parašė jo eilėraščių rinkinio „Iš tylinčios žemės” recenziją, kuri buvo išspausdinta „Moksleivyje”. Labai gražiai Nijolės Miliauskaitės santykių su poetu V. Blože odisėją pratęsė poetinė programa „Apie Barbutę“, kurią atliko aktoriai Aldona Bendoriūtė ir Andrius Bialobžeskis, skaitydami poetų ir gyvenimo bendrakeleivių eiles, o jautriai punktyrines linijas brėžė, atvedęs iki galingo finalo, smuikininkas Artūras Šilalė.

Parodą apie Nijolę Miliauskaitę galite aplankyti iki gruodžio 31 d.

miliauskaite (21)-1fe5c574564d89c7e79dab1ae2c49e1f.jpg
Informacija
Lankymo kainos

Suaugusiems – 2,00 Eur
Moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems ir juos lydintiems asmenims – 1,00 Eur
Šeimos bilietas (ne mažiau 4 asmenys, iš kurių 1-2 suaugę asmenys ir 2 bei daugiau vaikų iki 16 m. amžiaus) – 3,00 Eur

Nemokamai priimami:
Ikimokyklinio amžiaus vaikai
Marijampolės savivaldybės moksleiviai, studentai, neįgalieji ir juos lydintys asmenys
Muziejų darbuotojai

Paskutinį mėnesio sekmadienį lankymas nemokamas.

Bendras visų muziejaus padalinių lankymo bilietas suaugusiems – 7,00 Eur

Darbo laikas

Antradienis–šeštadienis 9.00–18.00
Paskutinis mėnesio sekmadienis 11.00–16.00

Paskutinis mėnesio trečiadienis – švaros diena
Prieššventinėmis dienomis muziejus dirba viena valanda trumpiau


Vieta

Marijampolės krašto muziejus Adresas: Vytauto g. 29, Marijampolė, LT-68300


Informacija

Neįgalieji su judėjimo negalia priimami iš anksto susitarus.

Kontaktai pasiteiravimui:
Tel. +370 343 562 88